חתימה דיגיטלית

מהי חתימה דיגיטלית?

חתימה דיגיטלית נקראת גם חתימה אלקטרונית.
החתימה היא קובץ מוצפן המצרפים למסמך אותו רוצים לחתום דיגיטלית, המאפשרת למי שרוצה ומצוייד בכלים המתאימים, לוודא שהתוכן של המסמך נשאר ללא שינוי מרגע חתימתו.

בנוסף, החתימה מאפשרת לזהות את חותם המסמך. החתימה הדיגיטלית היא כלי הצפנה שקוף שאנחנו מוסיפים למסמכים ולא ניתן לראות אותה כך סתם.
 

כאשר אנחנו חותמים מסמך יש לזה שתי משמעויות מרכזיות:

  • חתימה על המסמך – כמו החתימה שחותם אדם על חוזה / צ'ק / קבלה, כאן המטרה היא לזהות את החותם של המסמך כדי לדעת שהוא אכן מאשר את תוכנו. החתימה האלקטרונית נותנת לנו את פרטי האדם וכך ניתן לשייך אותו אל המסמך.
     
  • חיתום של המסמך – החיתום מונע שינויים במסמך ומוודא כי לאחר החתימה הדיגיטלית עליו לא ניתן יהיה לשנות אותו. תכונה זו מועילה מאוד במסמכים דיגיטלים בהם בצורה רגילה לא ניתן לעקוב אחרי שינויים במסמך המקור. דוגמא קלאסית לחיתום היא החשבונית הממוחשבת שלאחר שאנחנו יוצרים אותה איננו רוצים שניתן יהיה לשנות אותה עוד.
     

מה הוראות החוק בחתימה דיגיטלית?

בשנת 2001 חוקקה כנסת ישראל את חוק החתימה האלקטרונית. להלן דברי הסבר לחוק זה:

בעולם המשפט, מושג ה"חתימה" הוא מושג בעל משמעות מתחום דיני החוזים והראיות, אשר זכה לפרשנויות שונות. בעידן הטכנולוגי המתפתח, ניתן לבצע את החתימה בדרכים שונות מאשר בעבר, ולכן מתעורר צורך לעגן את האפשרויות הטכנולוגיות בחקיקה. החתימה על מסמך נועדה להשיג כמה מטרות, אותן יש להבטיח גם כאשר החתימה מתבצעת באמצעים אלקטרוניים. מטרה אחת היא מתן ביטוי לכוונתו של החותם ולגמירות דעתו, וזאת על ידי גילוי אובייקטיבי לכך שאכן התכוון לחתום על המסמך הנדון ולאשר את תוכנו. מטרה נוספת היא זיהוי החותם עצמו, על ידי שיוך חתימה מסוימת לאדם מסוים.

בהתאם להוראות החוק, ביצירת מסמך חדש, מערכת EZcount חותמת את המסמך אלקטרונית בחתימה מאובטחת. משמעות החתימה היא כי לא ניתן יהיה לשנות את המסמך לאחר יצירתו וכל שינוי יראה מייד ויבטל את החתימה.

חתימה מאובטחת הינה חתימה ייחודית לבעל החתימה, המאפשרת את זיהויו. החתימה הופקה באמצעיי חתימה הניתנים לשליטתו הבלעדית של בעל החתימה ומאפשרת לזהות שינוי שבוצע במסר לאחר מועד החתימה.

למה אני צריך את זה?

לפי חוקי מדינת ישראל כדי שמסמך דיגיטלי ייחשב כמסמך, עליו להיות חתום דיגיטלית.
אם הוא איננו חתום לא ניתן יהיה להתייחס אליו כמסמך חוקי ולשלוח אותו במייל.
לכן, כדי לאפשר את שליחת המסמך במייל אנחנו חותמים אותו דיגיטלית.

איך רואים את החתימה הדיגיטלית?

החתימה הדיגיטלית היא שקופה, הדרך היחידה לראות אותה היא באמצעות כלים מתאימים, לדוגמא הviewer של Adobe.

אם תפתחו מסמך שנחתם דיגיטלית תוכלו לראות את הפרטים שלכם, יוצרי המסמך, את תאריך יצירת המסמך ופרטי החתימה שמוודאים שהמסמך לא שונה מאז שהוא נוצר.

החתימה הדיגיטלית היא מה שהופך את המסמך למסמך חוקי והPDF שאתם מייצרים הוא קובץ המקור שניתן להביא למס הכנסה, כך שאין צורך להדפיס אותו.